Abdulkadir ABAZ | Engelsiz Tasarım için Eleleyiz
215
post-template-default,single,single-post,postid-215,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0,vc_responsive

Engelsiz Tasarım için Eleleyiz

Bedensel engelli arkadaşlarımızın tekstil giyim sektöründeki yaşadığı zorlukları, şikayetleri, önerileri, hayalleri ve ihtiyaçları için ELELE verdik.

Gönüllü 20 Tasarımcı Arkadaşımız, Her biri bedensel engelli 2 arkadaşımızın Hayali, önerisi, şikâyeti ve ihtiyacına göre özel tasarım yaparak toplamda 40 bedensel engelli arkadaşımızla birlikte, Türkiye’de sayıları 15 milyonu bulan Engelli arkadaşımızın sesini duyurmak, Tekstil Sektöründe Onlar için özel çalışmalar, Özel indirimler Yapılmasını sağlamak ve duyarlılığı artırmak için ELELEYİZ dedik.

Hedefimiz; Hazır giyim sektöründe, bedensel engelli arkadaşların alışverişte çektiği zorluklar (skolyoz, Bedensel Özürler, mağazalardaki kabin ve girişler, sert kumaşların kullanımı, ulaşım zorlukları, özel tasarımda bütçe zorluğu ) gibi problemleri ortadan kaldırmak için, Tekstil atölyeleri kurup bütçelerine uygun Engelsiz Tasarımlar yapılarak ve Engelli arkadaşlarada iş istihdamı sağlamaktır.

Eleleyiz Engelsiz Tasarım Projesinde neden varım; Projenin başlangıç aşamasında tasarımcı arkadaşlarımdan birisi beni Arayarak Projeden Bahsetti Fotoğraf ve videolarını çekip çekememi talep etti.  Bende Profesyonel olarak kendisine olur yaparız, işin bütçesi nedir dedim. Kendisi Allah rızası için Yapılacak Bir organizasyon olduğunu ve İşin Bütçesi olmadığını Söyledi ben düşünmek için biraz zaman istedim..

Aynı akşamın sabahı, Evden çıkma hazırlıkları yaparken, uyuyan kızımın bağırma sesi geldi, Ardından eşimin feryadı ile odaya girdiğimde kızımın kaskatı oldugunu ve gözlerinin sadece beyazlarının göründüğünü gördüm, Kas katı kesilmiş can çekişir halde olan minicik yavrumun kucağımıza alıp suya tutarak kendine getirmeye çalıştık.  O an düşündümki acaba Rabbim onu alacakmıydı bizden kollarımızdan kayıp gidecekmiydi! Suyun altında ayılıp kendisine yavaş yavaş gelmeye başladığında kollarım ağrıyo dedi ve hareket ettiremediğini farkettik benim aklıma gelen tek şey akşamki konuşma, projeye destek olup olmayacağım sorusuna verdiğim işin bütçesi ney cevabı oldu ve dedim ki YARABBİ BENİ İMTİHANMI EDİYORSUN.

Hastaneden aldığımız raporlar ve doktor kontrollerinin temiz çıkması sonucunda Ben Bu olayın bana Rabbim Tarafından Şefkat ile vurulan bir tokat olduğunu ve beni uyarmak için maddiyattan daha değerli olan evladımla uyardığını düşünerek bu işe girdim.

Ben Hayatta tesadüflerin olduguna inanmam Rabbim Herşeyi muntazaman düzenlemiştir vakti ve saatinde herşey yerine gelir.

Tasarımcı Arkadaşlarım; Her biriniz daha önce tanımadığınız insanlarla eşleştiniz,  şikayetlerini dinlediniz, onların yaşadıkları zorluklara ve imtihanlarına birebir vakıf oldunuz peki hiç düşündünüz mü? Ben neden bu insanla eşleştim ? Rabbim neden Acaba benim karşıma bu kişiyi çıkarttı ? Acaba rabbim bana ne demek istedi? Bence Düşünmeli ve Rabbimizin bize verdiği mesajı Almalıyız.

Hayatım Boyunca Engelli Kavramı Benim için Lafta kalan ilgimi çekmeyen, ihtiyacı oldugunu gördüğümde bazen yardım ettiğim insan topluluğu idi. Proje Kapsamında videolarını ve Fotoğraflarını çektiğim 40 Engelli Arkadaşımızın Çektikleri Zorlukları ve imtihanlarını bizzat yaşadım ve inanın bütün ayrıntılarıyla sizlere anlatabilecek kadar beynimde yer etmiş durumda. Rabbim Bana Müsade Ettiği sürece Ben Engelli Arkadaşlarımızın Sesini Duyurmak, Yollarındaki Engelleri Kaldırmak adına, yeni projeler yapacağım ve yapılan projeleredede yer alacağım.

Biraz Empati Yapmanızı İsteyeceğim sizden; Bir Anne düşününki  Kendisi Bedensel Engelli, Bu Annenin Yanında Birde Kız çocuk koyun bedensel engelli ve Yatalak, Birde Oğul Düşünün Oda Engelli Olsun daha bitmedi Birde Bu annenin kocasını Düşünün Oda Ölmüş Olsun.. Nasıl Hayat Ama!

Başka Bir Anne Düşünün, 9 Yaşında kızı sokağa çıktığında trafik kazası geçiriyor, 6 ay yoğun bakımda kalıyor ve ayılıyor yürüme ve konuşma engelli olarak. O annenin yüreği okadar büyük ve geniş ki kendi çocuklarının yanına başkasına ait bir çocuğuda ekliyor onunda bakımını üstleniyor..

Bir Anne Düşünün Beyinsel özrü olan 13 yaşında bir Erkek cocuk, O çocukki 3 saatte bir biberonla mama yemek zorunda, o cocukki sürekli Altı değiştirilmek zorunda o anne o benim kutsalım deyip bütün zorluklara göğüs germekte o anne bir bebek edasıyla o cocukla ilgilenmekte..

Bir Anne düşününki Tekerlekli sandelyede hayatına devam etmek zorunda olan kızına, Kızım sende gençsin güzelsin neden üzerine güzel güzel kıyafetler alıp giymiyorsun desin ve o ses okadar fazla çıksın ki. Aralarında Geçen konuşmadan Habersiz olan Sema hanım Sabah Bu Aileyi Arayıp, Sizin istekleriniz Doğrultusunda Sizin İçin Kıyafet Tasarımı Yapmak istiyoruz..

Siz Zannediyormusunuz ki Rabbiniz sesinize kulak vermez! Siz Zannediyormusunuzki Rabbiniz Sizden Habersiz! Hayatta hiç bir şey Tesadüf değildir, Düzeni Kuran ve Yöneten Mükemmel Bir Yaratıcı vardır..

Proje kapsamında bir çok firma yetkilisi ve belediye birimleriyle görüştük ve neler yapabileceğimizi konuştuk. Yaşadığım ve unutamadığım anlardan birisi Engelliler birimi Sorumlusu olan ve kendiside ortapedik engelli olan bayanın soyledikleri kulaklarımda hala; ”Eskiden İnsanlar Engelli Çocuklarını Toplumun içerisine çıkartamazlardı, Yatakların Altında Saklarlardı” şimdi ise insanlar engelliler için projeler yapıyor onlara değer veriyor dedi. Gözlerindeki parıltıyı görmemek imkansızdı ve dediki projelerinizi yaparken nekadar ücret talep ediyorsunuz…

Değerli Arkadaşlarım, Engelli Dostlarım; Bu insanlar burada sizin tutmayan eliniz, Yürüyemeyen Ayağınız, Görmeyen Gözünüz, Duymayan kulağınız olmak. Sizin Topluma sesinizi duyurmak için buradalar. Bu işin bedeli Yoktur Bu iş Allaha Bir Teşekkür için Yapılan ve sizleri mutlu etmek için geliştirilen bir projedir..

‘’ Ne onlar Engelli olarak yaşamayı talep etti, Nede biz dört dörtlük bir yaşam sürmeyi hak ettik’’

Son olarak Onların istekleri Doğrultusunda Onlara kıyafet tasarımı yapan, Onların Mutluluklarını Paylaşan onların yüzlerindeki bir tebessüm için çalışan Tasarımcı Arkadaşlarıma ve Bizlere adeta Hayat Dersi veren Göremediklerimizi Görmemize Vesile olan Engelli Arkadaşlarıma Ayrı Ayrı Teşekkür ediyorum..

Yaptığı Fedakarlıkların, çektiği Zorlukların, Farkında Olmadığımı Düşünen ve sürekli bana sitem eden 🙂 Aşırı stres ve yorgunluktan dolayı sağlık sorunları yaşayan ve hasta olan Sema Hanıma, Böyle Bir projede insanları toplayıp Hem Hayra Vesile olduğu için Teşekkür Ediyorum 🙂

Allahın Cenneti Ayaklarının Altına Serdiği Annelerin Ayaklarının Altından Öpüyorum, Rabbime Emanet olun..

Proje Koordinatorlüğünü : Sema Kafiye Öztürk Hanımın üstlendiği, Benim Fotoğraf ve Videolarını Çektiğim Projeye Destek olan Tasarımcı ve Bütün Dostlara Teşekkürler..

 

KATILIMCILARIMIZ

Şüheda AYDIN
Ümmühan Ekinci – Cengiz Ekinci

Gönül KOLAT SUSAM
Hasibe Solmaz – Kübra Özer

Hilal OĞUZKAN
Seval Öz – Funda Saygıner

Betül ARSLANKAYA
Tuğçe Beker – Rehime Beker

Elif DEVECİOĞLU
Ayşe Bahadır – Yıldız Tunçbilek

Seçkin İLKER
Servet Sema Tülle – Ayla Aslan

Aybike ŞİMŞEK
Kübra Yurtışığı – Fatmagül Aktürk

Neşe KAHRAMANTÜRK
İnci Demirci – Kadriye Koyun

Semra APAK – Sümeyra ARSLAN
Gönül Canruh – Yasemin Yamaç

Esra SEZİŞ KİĞILI
Nesli Çakmak – Ezgi Taşova

Sare KAVURMACI
Hüsniye Nurdan – Suzan Tokat

Merve AKAYDIN
Fatma Azder – Zeynep İnce

Emrah CESUR (Maxcavalera)
Muhittin Satır- Murat Kınay

Zeynep ERDOĞMUŞ
Gurbet Demirci – Derya Yılmaz

Elif ALMAK (Sefa Merve)
Nuray Çetinkaya – Hicran Atak

Nihal DEMİR
Fatma Bük – Ayşe Altak

Safiye EKİZ
Selma Başkaya – Tuğba Kızılkaya

Aynur KARACA (Tuay Karaca)
Emine Yasak – Buket Tanış

Sema Kafiye ÖZTÜRK
Elif Sağlam – Ayşenur Beyazıt

Esin SARIOĞLU
Pelin Aktaş – Ercan Uzun

No Comments

Post A Comment